- IN MEMORIAM -
Юрий Яковлевич Фиалков
«Оповідання з хімії»
Оповідання з хімії

Книга є збіркою тематично поєднаних нарисів, присвячених найважливішим проблемам сучасної хімії. В цих нарисах, написаних науково-популярною мовою, висвітлюється значення сучасної хімії для народного господарства, для поліпшення добробуту радянських людей. В кожному нарисі докладно розглядаються перспективи розвитку даної галузі хімії в найближчі десятиріччя. Книга розрахована на учнів старших класів.

Полный текст — в разделе «книги»
***

ПЕРЕДМОВА

Думка написати цю книгу в мене виникла після бесіди з школярами в республіканському таборі юних техніків у сосновому борі мальовничого київського передмістя Святошино.

По закінченні бесіди мене оточила група хлопчиків, і між нами зав'язалась та невимушена розмова, заради якої я так люблю зустрічатися з школярами. Мова зайшла про те, як народжуються проблеми, розв'язанням яких займаються в своїх лабораторіях хіміки.

— Не видумують же їх ось так,— сказав один з моїх юних співбесідників, приставивши пальця до лоба і явно передражнюючи одного з комедійних персонажів фільму «Весна», який твердив, що варто лише вченому задуматись «ось так» — і відкриття готове.

Я сказав моїм юним друзям, що в роботі вченого буває набагато більше буднів, ніж свят. Зате ці будні заповнені захоплюючою працею. Романтика відкрить захоплює не тільки обвітреного і засмаглого капітана, не тільки бувалого геолога й безстрашного мандрівника. Повсякденна праця хіміка, хоч вона й виявляється більше в безперервних і одноманітних аналізах, теж сповнена романтики — романтики зустрічі з невідомим, з тим, що ти взнав перший.

Кожне відкриття в хімії — це цікава історія, сповнена великого драматизму — радості й гіркоти, знахідок і втрат, розчарувань і тріумфу.

Пам'ятна розмова в республіканському таборі юних техніків примусила мене в нарисах, пропонованих увазі читача, наголосити на одному моменті. Група моїх співрозмовників, очевидно тих, хто вирішив присвятити себе хімії, схвильовано допитувалась, чи не трапиться така прикрість, що їм після закінчення школи й інституту вже нічого буде робити, бо, судячи з темпів розвитку цієї науки, всі великі відкриття вже будуть зроблені. Таке запитання здалося мені спочатку смішним, та пізніше я пригадав, як мене самого приблизно в такому ж віці мучили подібні сумніви. Тому я й вирішив докладно спинитись на проблемах, ще не розв'язаних сучасною хімічною наукою і над якими працюватимуть ще, коли сьогоднішні школярі вступлять в армію науковців.

Ці нариси не претендують на повний виклад сучасного стану хімії. Для цього потрібна була б не одна, а, може, десять таких книжок. Та деякі актуальні проблеми знайшли тут своє відображення.

Книга може бути корисною для позакласного читання з хімії, а також для вчителів та студентів.

***

ЗМІСТ

Що криється за комою 5
Терези створюють хімію 7
Проблеми виникають так 10
Чи постійні «постійні величини»? 14
Нові факти, нові запитання 17
Чому вода? 21
Голка в сіні 24
Нова хімія 29
Світ нескінченно малих 32
Великі справи малих домішок 34
Алхімія ХХ століття 37
Біскайська історія 37
Загадкові клітинки 40
Снаряди, мішені і... алхімія 43
Хіміки знімають знаки запитання 46
Елементи створюються в лабораторіях 50
Нове сімейство 55
Нові проблеми — нові труднощі 59
Чи є трансурани в природі? 61
Чи є межа числу елементів? 64
Один із ста двох 66
Кремнійовий світ 66
Кремній — вуглець 68
Мрії матеріалізуються в колбах 70
Ворог води 72
Краще природи 77
Передвісник майбутнього 80
Білі плями 86
Вміст елементів у земній корі 88
Уран та лантаноїди 91
Реній 95
Титан 99
Найлегші 102
Література 109

***
Неперевірений текст книги створений з використанням оптичного розпізнавання символів (OCR)